İç mekanınız için mobilya nasıl seçilir

Bu yazıda, size mobilya satın almayı planlayan her ev sahibinin atması gereken adımları, hangi seçim özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Mobilya seçimi çok önemli bir görevdir. Mobilyalar ile yeterince ve uzun süre yaşamak zorundaysanız seçerken daha dikkatli olmalısınız.

Fonksiyonel görevler

Bir mağazaya gitmeden veya internette sipariş vermeden önce, ne tür bir mobilyaya ihtiyacınız olacağını sakince düşünmelisiniz. Kendinize aşağıdaki soruları cevaplamalısınız:

Yatak odasında, oturma odasında yaşam alanında neler olacak? Tüm aile için bir dolap yeterli mi, yoksa çocuk kıyafetleri için ayrı bir dolaba mı ihtiyacınız var? Büyük bir kütüphaneniz varsa, kaç tane kitap rafına ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bir tabak veya hediyelik eşya koleksiyonu var – onlar için de bir yere ihtiyacınız var.

  • Çocukların uyuyacağı yatak odasında çift kişilik yatak olacak mı, gece konaklayabilecek misafirler için yer var mı?
  • Aynı mobilya parçası birden fazla işlevi yerine getirebilir mi? Böylece katlanır bir kanepe rahat bir uyku yeri, sürgülü ve yükselen bir sehpa yemek masası, çekmeceli bir yatak ise depolama alanı haline gelecektir. Bu tür seçenekler özellikle küçük alanlar için geçerlidir.

Gerekli mobilya parçalarının sayısını düşünürken, mobilyaların her şeyden önce belirli işlevleri yerine getirmesi ve tüm aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini unutmayın. İdeal olarak, yeni dairenizi ilk kez döşüyorsanız, her oda için gerekli mobilya parçalarının bir listesini yapmalısınız.

Yerleşimi planlama

Böylece, mobilya parçalarının sayısına ve işlevlerine karar verdik. Şimdi tüm bunların tam olarak nerede olacağına karar vermelisiniz. Mobilya düzenlemesinin bu aşamasında farklı şekillerde hareket edebilirsiniz:

  • Sadece odanın içinde dolaşın ve neyi nereye koyacağınızı hayal edin. Bir mezura ile “kendinizi silahlandırdığınızdan” ve bir kanepe, gardırop veya yatağın maksimum boyutlarını belirlemek için her köşeyi ölçtüğünüzden emin olun.
  • Dolapların ve rafların yerini doğrudan duvara çizin – oldukça net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu yöntem, oturma odasına mutfak takımı parçaları veya duvar gibi tam dikey saklama yerlerinin yerleştirilmesi için idealdir, ancak kanepenin arkasının veya yatağın başının maksimum yüksekliği de duvarda gösterilebilir. .
  • Seçtiğiniz ölçeği koruyarak odanızın bir şemasını çizin. Daha sonra aynı ölçekte mobilya parçaları çizin, set için en uygun yeri seçerek diyagram üzerinde kesin ve yeniden düzenleyin.

Mobilya düzenlemek için bir plan yaparken, her odanın kendi anlamsal merkezine sahip olacağını unutmayın. Yatak odasında genellikle bir yatak, oturma odasında – bir dizi döşemeli mobilya, bir şömine, orijinal bir sehpa veya kitap raflı bir duvar, mutfakta – yemek masası ve çocuk odasında – bir işyeri veya parlak bir kanepe. Kalan mobilyaların bu merkezi mobilyanın önemini vurgulayacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Maksimum bütçeyi belirleyin

Seçimi önemli ölçüde sınırladığı için fiyat sorunu çok önemlidir. Örneğin, tanınmış bir markanın mobilyaları ucuz olamaz, yazar olamaz ve tek bir kopya halinde yaratılamaz – hatta daha fazlası. Aynı zamanda, hiçbir şey arama kutusuna “lüks mobilya” yazmanızı engellemez. Bir göz atın, fiyatını sorun ve daha sonra benzer modelleri daha uygun fiyata arayabilirsiniz.

İç mekanın tarzına göre mobilya seçiyoruz

Mobilya seçmeden önce iç tasarıma da karar vermelisiniz. Yüksek teknoloji tarzının gerçek bir örneği olarak planlanan oturma odanızın, düzenlemesi “ileri teknoloji” aşamasında net bir şekilde sona eren bir odaya dönüşmesini istemezsiniz. Yani yanlış mobilya seçimi bu etkiye yol açacaktır.

Bir renk şeması seçme

Mobilya için bir renk şeması seçerken iki ana seçenek vardır:

  • Kaplama ile aynı renk düzeninde mobilya seçimi. Örneğin, odanızda açık yeşil duvarlar varsa, daha koyu yeşil tonunda yumuşak bir set satın alabilirsiniz. Bu durumda, kahverengi bej ile mavi ile mavi renkte olacaktır. Böyle bir iç mekan çok sakin, belki biraz sıkıcı olacak, ancak aynı zamanda asla tahrişe neden olmayacak ve her zaman alakalı olacaktır.
  • Zıt renkler. Bu seçenek, iç mekanın en parlak aksanı olacak mobilya olduğunu varsayar. Klasik kombinasyon siyah ve beyazdır, ancak bu seçenek birçok kişiye çok özlü görünecektir. Mavinin sarı veya sütlü, yeşil ve zengin kahverengi, gri ve turkuaz ile kanıtlanmış kombinasyonlarını da seçebilirsiniz. Modern tarzlarda en moda kombinasyonlardan biri leylak ve gümüştür.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *