Mobilya seçimi için 10 ana kural

Mobilya seçimi, bu işte yeni başlayanlar için çok zor bir iştir. Boş bir oda döşemek istediğinizde, satın alınmadığı sürece tam olarak gerekli görünen her şeyi barındırmasını beklersiniz.

Kompozisyonun merkezini seçme

Donatılacak odanın gelecekteki kompozisyonunun merkezinin seçimi çok önemlidir. Yalnız bunu odanın merkezi ile karıştırmayın! Odaya ilk kez giren bir misafir hayal edin. Bakışları hemen nereye düşecek?

Doğru, görsel odak noktasına, en göze çarpan yere – bu tam olarak kompozisyonun merkezidir. Parlak vurgulu veya sıra dışı sandalyeli bir masa, şaşırtıcı derecede güzel perdelerle süslenmiş bir pencere, yerleşik bir dekoratif şömine veya taklidi olabilir …

Bu odak noktasının etrafında tüm odayı dekore edeceksiniz. Ve mobilyaların geri kalanı da etrafına yerleştirilecek ve ona bağlanacak.

Odanın alanı, mobilya parçalarını duvarlardan ne kadar uzağa koyabileceğinizi belirleyecektir, ancak her durumda, küçük bir alan da dahil olmak üzere, duvar ile kanepelerin arkası arasında en az 10-15 santimetre bırakmalısınız.

Sosyal bölgeler oluşturun

Oda çok büyükse, bu sosyal alanlardan birkaçını oluşturabilirsiniz. Ve bu durumda, kendinizi ve birbirinizi utandırmadan rahatça oturmanıza izin veren büyük mobilyalar seçmek daha iyidir.

Bir odanın tasarımındaki denge birkaç teknikle oluşturulur. Örneğin, büyük mobilya parçalarını küçük olanlarla birleştirebilir, farklı kompozisyonlar yaratabilir, böylece görsel bir denge izlenimi yaratabilirsiniz. Mobilya parçalarını “büyükten büyüğe, küçükten küçüğe” ilkesine göre gruplamayın.

Kilimler ve halılar, boyutlarına bakılmaksızın, yere düzgün şekilde yerleştirilmelidir. Aksine, mobilyalar üzerinde doğru bir şekilde, yani kenarları aşmadan tamamen durmalıdır. Tüm zemin alanını halı ile kaplamaya çalışmanıza gerek yok ama üzerine belli bir mobilya grubu yerleştirmek istiyorsanız bunu iyi dekor kurallarına göre yapmalıdır. Ekstrem durumlarda sandalyelerin arka ayakları “çerçevenin dışına” çıkabilir, ancak sandalyede oturan kişinin bacakları halının üzerine yerleştirilmelidir.

Masa seçimi söz konusu olduğunda, büyük bir model tercih edilir ve hatta profesyonel tasarımcılar, sehpa ne kadar büyükse o kadar iyi diyorlar. Oturma odasının ortasındaki büyük bir masa, estetik ve işlevsel ihtiyaçları mükemmel şekilde karşılar. Oda için bir “çapa” görevi görür ve gerektiğinde insanların serbestçe hareket etmeleri için bolca yer bırakır. Siz ve eviniz için mükemmel büyük sehpayı bulamadınız mı? İki tane alın, ama küçük olanları henüz bulamadığınız şeylerin yerine geçebilirler.

Yükseklikler önemlidir

Bir kanepede veya koltukta otururken, siz ve arkadaşlarınız, ister kompozisyonun ortasında ister yan tarafında olsun, herhangi bir masaya kolayca erişebilmelisiniz. Örneğin masaya bir fincan çay koymak veya vazodan bir elma almak için uzanmak sakıncalıdır. Masanın yüzeyi, yanındaki sandalyenin kol dayama yerleri ile yaklaşık olarak aynı seviyede veya biraz daha alçak olmalı, ancak hiçbir durumda daha yüksek olmamalıdır

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *